Z przyjemnością informujemy, że 20 sierpnia podpisaliśmy umowę z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie na realizację zadania pn. „Zabezpieczenie zabytkowego zespołu osadniczo-grzebalnego „Łysa Góra” z wczesnej epoki żelaza wraz z budową ścieżki dydaktycznej na jego terenie”.
Przedmiot umowy obejmuje m.in.:
- przeprowadzenie badań archeologicznych i przygotowanie dokumentacji,
- opracowanie i druk publikacji naukowych oraz folderów edukacyjno-turystycznych,
- wytyczenie i budowę ścieżki dydaktycznej,
- wykonanie makiety przedstawiającej domniemany wygląd osady.
Całkowity koszt zadania wynosi 198 850,00 zł, z czego 196 000,00 zł to dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Obecnie na terenie „Łysej Góry” trwają badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z PMA oraz Wydziału Archeologii UW. Prace terenowe na stanowisku będą kontynuowane również w kolejnych miesiącach.
A jeśli jesteście ciekawi rezultatów dotychczasowych badań, zachęcamy do śledzenia strony ekspedycji: Łysa Góra “Rembielin”. Centrum osadnicze z wczesnej epoki żelaza.
Chcielibyśmy również wspomnieć, że teren stanowiska archeologicznego zostanie objęty monitoringiem, aby zapewnić jego odpowiednią ochronę. Wszystkich zainteresowanych bogatą historią tego wyjątkowego miejsca zapraszamy do odwiedzin.
Przypominamy także, że „Łysa Góra” jest zabytkiem wpisanym do rejestru, co oznacza, że jego ochrona wynika z rygorystycznych przepisów prawa. Jednocześnie jest to nasze wspólne dobro historyczne, dlatego wszyscy jesteśmy zobowiązani do dbania o to miejsce. Dlatego gorąco prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad obowiązujących w miejscach chronionych.
Warto pamiętać, że wszelkie działania, które mogą prowadzić do zniszczenia stanowiska archeologicznego tj. m.in.: pozostawianie tam śmieci, wybieranie piasku, jazda quadami, motocyklami oraz innymi pojazdami po terenie stanowiska są surowo zabronione i mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.
———————
fot. – PMA
45