Szanowni Mieszkańcy!
Ruszamy z cyklem informacyjno – edukacyjnym na temat recyklingu i zagospodarowania odpadów komunalnych. Cyklicznie co środę będziemy przedstawiać Państwu informacje na ten temat.
Dziś parę słów o odpadach BIO.
Czy wiecie ile waży skoszona trawa?
Na 1 m² gęstego trawnika przypada w ciągu roku ok. 1,5-2 kg skoszonej trawy, natomiast na 1000 m² 1,5-2 tony.
Skoszona trawa to cenny surowiec do kompostowania, który szybko przekształca się w naturalny nawóz, doskonale sprawdzający się w odżywianiu ogrodowych roślin. Ważne jest unikanie wrzucania skoszonej trawy na stosy w kompostowniku. W źdźbłach trawy, zwłaszcza młodej, zawarty jest duży poziom azotu. W wyniku procesów biologicznych temperatura w ciągu kilku dni gwałtownie wzrasta. Jeśli skoszona trawa pozostaje w dużej stercie, staje się gorąca. Po pewnym czasie temperatura spada, a trawa może przekształcić się w maź (z powodu braku tlenu), która może wypłynąć z kompostownika.
Gęsta warstwa skoszonej trawy może również generować nieprzyjemny zapach. Dlatego zawsze zaleca się układanie warstw skoszonej trawy na zmianę z materiałami o niskiej zawartości azotu lub bez niego. To proste: warstwa trawy, warstwa trocin, suchych liści, gałązek, słomy, a następnie ponownie warstwa trawy. Jeśli brakuje suchych resztek ogrodowych, warstwy trawy można zastąpić glebą ogrodową lub dojrzałym kompostem.
Okazjonalnie warto posypać warstwy skoszonej trawy nawozem, takim jak mączka bazaltowa. Jest to naturalny, wolno działający preparat używany w uprawach ekologicznych.
Kompost z trawy jest gotowy po 6-12 miesiącach, w zależności od grubości warstw, warunków pogodowych (w mroźne dni rozkład materii organicznej zwalnia) oraz zastosowania (lub braku) preparatów przyspieszających kompostowanie. Razem ze skoszoną trawą można kompostować inne resztki ogrodowe, takie jak liście jesienne i chwasty (bez nasion i kłączy). Nadają się również pewne resztki kuchenne, np. fusy, obierki oraz resztki owoców i warzyw (za wyjątkiem tych solonych). Należy unikać wrzucania do kompostownika resztek roślin chorych.
‼ Skoszona trawa, którą kompostujemy wpływa bezpośrednio na poziomy recyklingu osiągane przez naszą GMINĘ. Warto więc założyć u siebie na nieruchomości kompostownik i w ten sposób ograniczyć ilość oddawanych odpadów BIO.

 

13

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność