Ponad 12 milionów dla Gminy Chorzele!
Liczba na dziś: 12 milionów 148 tysięcy 603 złote i 88 groszy
Tyle właśnie pieniędzy pozyskaliśmy na co najmniej 9 działań inwestycyjnych na terenie całej gminy Chorzele. I to wszystko dzięki jednemu wnioskowi! Nigdy w historii funkcjonowania Miasta i Gminy Chorzele nie otrzymaliśmy jednorazowo takiej dotacji. To absolutny rekord!!!
25 czerwca Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych opublikowała wyniki konkursu na działania z zakresu rewitalizacji. Program 9.2 z FEMA 2021-2027 na działania rewitalizacyjne na terenach małych miast i wsi był jednym z najbardziej wymagających konkursów w ostatnich latach. Dlatego z ogromną dumą informujemy, że w Regionie Mazowieckim Regionalnym uzyskaliśmy najlepszy wynik i zajęliśmy 1. miejsce. Dzięki temu w ciągu najbliższych dwóch lat wykonamy zadania za łączną kwotę 14 milionów 353 tysięcy złotych. Z tego aż 85% stanowić będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej. To absolutny rekord, który bije na głowę wszystkie inne wcześniejsze dotacje pozyskane w minionych kadencjach.
Dzięki temu będziemy realizować wiele ważnych zadań rewitalizacyjnych. O konkretach będziemy jeszcze informować. Ale już dzisiaj możemy zdradzić, że dzięki tym dofinansowaniom m.in:
- wykonamy potrzebne oświetlenie w Rzodkiewnicy
- gruntownie zrewitalizujemy świetlicę w Nowej Wsi Zarębskiej
- zrewitalizujemy plac wiejski w Krukowie i stworzymy odnowiony plac zabaw przy szkole w tej miejscowości
- stworzymy nowoczesny park miejski w Chorzelach, z monitoringiem, oświetleniem i małą architekturą parkową
- stworzymy Centrum Aktywności Lokalnej w Chorzelach
- odnowimy mały mostek w Chorzelach, który wymaga gruntownego odświeżenia
- zrewitalizujemy całe wnętrze świetlicy w Zarębach na potrzeby druhów strażaków i całej społeczności lokalnej
Zadań do wykonania jest całe mnóstwo i czeka nas bardzo dużo pracy. Ale satysfakcja z osiągniętego rezultatu jest ogromna.
Być najlepszym na Mazowszu w pozyskiwaniu środków unijnych - to jest naprawdę coś! To jednak nie jest przypadek. Za tym sukcesem stoi żmudna, wielomiesięczna praca wielu pracowników urzędu, którzy musieli najpierw opracować program rewitalizacji, następnie przygotować ogrom dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku. Później był czas tworzenia wyjaśnień i uzupełnień, kompletowanie dodatkowych zgód i pozwoleń. Cała procedura to mniej więcej 9 miesięcy dużego wysiłku administracyjnego. Efekt jednak jest zgodny z założeniami. Zostało to również docenione przez ekspertów oceniających wnioski rewitalizacyjne, którzy przyznali nam pierwsze miejsce wśród wszystkich samorządów na Mazowszu. Dlatego z tego miejsca dziękujemy najbardziej zaangażowanym osobom w przygotowaniu tego wniosku:
- Agnieszce Opalach, kierownik Referatu Infrastruktury - za przeprowadzenie całej procedury przygotowania programu rewitalizacji, będącego podstawą sukcesu wnioskowego
- Karolinie Nożyńskiej z Referatu Rozwoju - za całą pracę administracyjną związaną z kompletowaniem dokumentów, uzupełnieniem wniosku i dbaniem o zachowanie właściwych terminów
- Michałowi Wiśnickiemu - za koordynowanie wszystkich prac dokumentacyjnych, opisowych i terenowych, które pozwoliły skutecznie przeprowadzić całą procedurę aplikacyjną.
Osób i instytucji wspierających było jeszcze więcej. Zgodna współpraca na wielu polach pozwoliła uzyskać sukces aplikacyjny, którego nasza gmina jeszcze nie obserwowała. W tym miejscu składamy ogromne podziękowania dla Zarządu Województwa Mazowieckiego, na czele z Adam Struzik i Wiesław Raboszuk.
Niedawno Pan Marszałek był w Chorzelach i w trakcie pobytu opowiedział m.in anegdotę o tym, że nie można się tylko modlić o wygraną w totolotka, ale przede wszystkim - kupić los. My ten los wysłaliśmy, a dzisiaj świętujemy triumf! Panie Marszałku: dziękujemy
Dodamy na koniec, że w ostatnich miesiącach złożyliśmy 4 inne wnioski o duże środki unijne. Spodziewamy się więc do końca roku kolejnych ważnych rozstrzygnięć, z sukcesem dla naszej gminy.
-----------------------
Link do wyników konkursu: bit.ly/vmj1qa
