Jeśli jesteście ciekawi efektów poniedziałkowej konferencji, to serdecznie polecamy krótki reportaż, który niedawno opublikowała Polska Agencja Prasowa: https://www.pap.pl/aktualnosci/unikatowy-helm-celtycki-odkryli-archeolodzy-na-mazowszu-nasze-wideo

Podczas konferencji, stanowisko archeologiczne odwiedzili również nauczyciele i uczniowie z PSP w Krzynowłodze Wielkiej, a niezwykłą lekcję historii przeprowadzili dla nich sami archeolodzy.

Łysa Góra jest zarówno skarbnicą wiedzy o dawnych kulturach, jak i potencjalnym symbolem lokalnej tożsamości, który może stać się inspiracją dla nas i przyszłych pokoleń – jednak by do tego doszło wszyscy musimy zaangażować się w jego ochronę.

Mimo wpisu do rejestru stanowisko przez wiele lat było niszczone poprzez wybieranie piasku, wywożenie śmieci, nielegalnych detektorystów, służyło młodzieży za miejsce do imprezowania przy ogniskach lub jako tor jazdy dla quadowców czy motocrossowców. Każdy z nas powinien pamiętać, że takie działania w mniejszym lub większym stopniu przyczyniają się do zniszczenia zabytku, dlatego są surowo zabronione i podlegają karom.

W tym momencie naszym priorytetem jest ochrona i zabezpieczenie zabytku, dlatego też na terenie Łysej Góry zostały zamontowane fotopułapki. W fazie montażu jest także całodobowy monitoring oraz tablice o nim informujące.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzaniem stanowiska serdecznie zapraszamy na spacery, jednak prosimy o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących zasad.

A jeśli ciekawi Was jak przebiega konserwacja odnalezionego na Łysej Górze celtyckiego hełmu, uwadze polecamy ostatni post na stronie ekspedycji: Łysa Góra “Rembielin”. Centrum osadnicze z wczesnej epoki żelaza.

91

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność