Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykają się z problemem prawnym. Profesjonalny prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże zainteresowanym obywatelom, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania ich problemu prawnego.

Profesjonalny prawnik może także udzielić pomocy beneficjentom przy sporządzeniu odpowiednich pism takich jak pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu.

Porada prawna udzielana jest w przypadku, gdy problem, z którym boryka się obywatel, ma typowo prawny charakter. Porady prawnej udziela profesjonalny prawnik z odpowiednim doświadczeniem, np. adwokat, radca prawny, aplikant radcowski lub adwokacki.

Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak mogę się zapisać na poradę?

  • telefonicznie – poprzez specjalny powiatowy numer do zapisów – (29) 7522270 wew. 213 lub (29) 3070500, w każdy dzień roboczy od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30.
  • elektronicznie – pisząc na podany przez powiat adres e-mail lub zapisując się przy pomocy formularza dostępnego na stronie https://zapisy-np.ms.gov.pl;
  • osobiście – stawiając się w starostwie powiatowym.

Lokalizacje punktów:

Punkt nr 1 – Punkt udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji

Punkt zlokalizowany w budynku Starostwa Powiatowego w Przasnyszu

ul. Św. St. Kostki 5, 06-300 Przasnysz,

Pokój nr 012 (parter)

Punkt prowadzony przez Stowarzyszenie Obywatelskiej Pomocy Prawnej z Olsztyna wybrane w otwartym konkursie ofert.

Punkt czynny w każdy dzień roboczy w godzinach od 8.00 do 12.00 (w poniedziałki jest świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, a od wtorku do piątku nieodpłatna pomoc prawna).

Punkt nr 2 – Punkt udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej mediacji Punkt zlokalizowany w budynku Gminy Jednorożec

ul. Plac Św. Floriana 1 06-323 Jednorożec oraz

w budynku Starostwa Powiatowego w Przasnyszu ul. Św. St. Kostki 5, 06-300 Przasnysz,

Pokój nr 012 (parter)

Punkt prowadzony przez:

radcę prawnego wskazanego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Olsztynie;

adwokata wskazanego przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie. Punkt czynny w każdy dzień roboczy w godzinach:

poniedziałek, czwartek, piątek — w godz. od 9.00 do 13.00 (JEDNOROŻEC), wtorek, środa — w godz. od 12.00 do 16.00 (PRZASNYSZ).

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność