Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna

  1. Dane kontaktowe Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chorzelach oraz Filii Bibliotecznych

M-GBP Chorzele składa się z :

  • Biblioteki dla Dorosłych w Chorzelach;
  • Filii dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach;
  • Filii Bibliotecznej w Duczyminie;
  • Filii Bibliotecznej w Zarębach;
  • Filii Bibliotecznej w Krukowie.

 

  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach
    06-330 Chorzele
    Ogrodowa 7
    Dyrektor – Księgowość
    tel./fax: 29 751 50 05
    Dyrektor: mgr Jolanta Drejka
  • Wypożyczalnia dla Dorosłych
    tel. 507 874 529
    e-mail: library_chorzele1@wp.pl
    Godziny Urzędowania:
    Poniedziałek- piątek 8:00 – 18:00
    Sobota 8:00-15:00 (ostatnia w m-cu)
    Pozostałe soboty- nieczynne
  • Filia Biblioteczna dla Dzieci i Młodzieży – Wypożyczalnia
    e-mail: filiachorzele@wp.pl
    tel. 607 493 213
    Godziny Urzędowania:
    Poniedziałek- piątek 8:00 – 17:00
    Sobota 8:00-15:00 (ostatnia w m-cu)
    Pozostałe soboty- nieczynne
  • Filia Biblioteczna w Krukowie
    e-mail: jadwigakulasik@wp.pl
    tel. 507 874 504
    Godziny Urzędowania:
    środa 11:00 – 19:00
    czwartek 11:00 – 18:00
    piątek 11:00 – 19:00
    sobota 12:00 – 19:00
  • Filia Biblioteczna w Zarębach
    e-mail: zarebib@wp.pl
    tel. 29 75 22 125
    Godziny urzędowania:
    Środa- 12:00-17:00
    Czwartek-piątek 13:00-18:00
    Sobota 10:00-15:00
  • Filia  Biblioteczna w Duczyminie
    e-mail. Duczyminfilia10@wp.pl
    tel. 609 806 892
    Godziny urzędowania:
    poniedziałek – piątek 10:00 – 17:00
    sobota 8:00 – 15:00 (ostatnia w m-cu)
    Pozostałe soboty- nieczynne
  1. Link do strony Internetowej

https://mgbpchorzele.naszabiblioteka.com

 

  1. Krótka informacja o działalności MGBP w Chorzelach

Na terenie miasta i gminy Chorzele funkcjonuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w skład, której wchodzą: Biblioteka dla Dorosłych w Chorzelach, Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach, Filia Biblioteczna w Duczyminie, Filia Biblioteczna w Zarębach i Filia Biblioteczna w Krukowie.

MGBP w Chorzelach jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej całej gminy poprzez gromadzenie, opracowanie i udostępniania źródeł i zasobów wiedzy oraz informacji. Celem MGBP jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnianie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

MGBP w Chorzelach co roku przystępuje do Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskując jedną z największych w powiecie dotację na nowości książkowe. Pozwala to na bieżące uzupełnianie naszych księgozbiorów, nie tylko w tradycyjną papierową literaturę ale także w książki cyfrowe, audiobooki fizyczne, literaturę z dużą trzcinką oraz dostęp do kilkuset książek na platformach Legimii,  Empik-go, Academika. Aby ułatwić korzystanie z wydawnictw cyfrowych oferujemy użytkownikom nowoczesne czytniki i czytaki. Tak bogata oferta przekłada się na systematycznie zwiększającą się liczbę czytelników, użytkowników i wypożyczeń. W 2022r. Biblioteka pomimo pandemii odnotowała kilku procentowy wzrost osób korzystających z naszych zasobów, między innymi dzięki akcji „Książka na telefon”, polegającej na dowozie książek do czytelników nie mających możliwości samodzielnej wymiany książek.

MGBP w Chorzelach wraz z Filiami jest przyjazna nie tylko dla czytelników, ale jest też dobrym miejscem dla rozwoju zainteresowań, prezentacji twórczości artystycznej i edukacji regionalnej. Filie Biblioteczne w Zarębach i Krukowie prowadzą „Kurpiowskie Koło Biblioteki”. W skład „Koła”, wchodzą gospodynie domowe i seniorzy, którzy kontynuują dziedzictwo kulturowe Kurpiów Zielonych. Obecnie „KKB” zrzesza ludzi w przedziale wiekowym od 35 do 83-ego roku życia. Po gruntownym remoncie bibliotek w czerwcu 2012r., który został umożliwiony dzięki projektowi Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach, otworzyły się możliwości dla prężnej działalności „Koła”. Członkowie „KKB” interesują się folklorem kurpiowskim: gwarą, piosenkami, gadkami, kulinariami itp. Na warsztatach powstają piękne przedmioty związane z folklorem kurpiowskim. Twórczość i umiejętności  członkiń „Koła” zostały dostrzeżone poza granicami gminy i powiatu. „KKB” jest zapraszane na warsztaty rękodzielnicze, na których wszyscy chętni mogą nauczyć się tej pięknej sztuki ludowej. „KKB” brało udział w warsztatach wyjazdowych między innymi w: Muzeum Mazurskim oraz w Domu Opieki Społecznej w Szczytnie, Szkole Podstawowej w Lemanie powiat Kolno. Na stałe współpracuje z Biblioteką Pedagogiczną w Przasnyszu i Biblioteką Publiczną w Bogatem. Panie z „Koła” prezentują swoje wyroby w ludowych strojach na różnych uroczystościach (dożynki, festyny lokalne i nie tylko). Cotygodniowe spotkania w Bibliotece bardzo zintegrowały ich uczestników. Prace rękodzielnicze, tworzone są pod kątem ukazania piękna i oryginalności sztuki kurpiowskiej, a także dostosowania tematyki do zarówno zmieniających się pór roku jak i świąt obchodzonych w roku obrzędowym Kurpiów. Niesie to korzyści  w postaci promocji żywego folkloru kurpiowskiego oraz uświetnia uroczystości organizowane przez miejscową Parafię. Na każdym spotkaniu pojawiają się coraz to nowe pomysły na kultywowanie tradycji regionu.

Każdy użytkownik Biblioteki może w naszych placówkach miło spędzić czas, uczestnicząc w imprezach kulturalnych takich jak: spotkania autorskie z pisarzami lub profesjonalistami z różnych dziedzin, konkursach (plastycznych, czytelniczych, fotograficznych, wiedzowych), Akcjach ( „Super Czytelnik”, „Turniej Gier Planszowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele”, ”Czytanie Narodowe”, „Żonkile” itp.), cyklicznych zajęciach rękodzielniczych, „spotkaniach z książką”, zajęciach wakacyjnych, piknikach, wycieczkach rowerowych, lekcjach bibliotecznych, zajęciach edukacyjnych, szkoleniach informatycznych itp.

Doskonała współpraca z Urzędem Miasta i Gminy- Organizatorem MGBP oraz innymi Instytucjami a także Szkołami i Przedszkolami z terenu miasta i gminy, pozwala na owocne działania w zakresie propagowania czytelnictwa, kultury, informacji i edukacji. Są to wspólnie organizowane imprezy kulturalne takie jak: spotkania z lokalnymi pisarzami, konkursy między szkołami, wystawy, udostępnianie depozytów lektur szkolnych, różnego rodzaju akcje czytelnicze na przykład akcja „Mała książka- Wielki Człowiek”, prowadzona wśród uczniów najmłodszych klas Szkół Podstawowych i Przedszkolaków. Filia Biblioteczna dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach stawia na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców poprzez cykliczne czytanie bajek i baśni Przedszkolakom. Wychodząc naprzeciw potrzebom zapracowanych  rodziców tych dzieci prowadzi „Punkt czytelniczy” w budynku Przedszkola, aby mieli oni łatwiejszy dostęp do książek dla swych pociech.

Wszystkie placówki MGBP proponują użytkownikom darmowy dostęp do komputerów i Internetu z możliwością wydruku, kserowania oraz skanowania dokumentów. Czytelnie komputerowe wyposażone są w nowoczesne komputery pozyskane w 2022r. z programu „Kraszewski, komputery do Bibliotek”. Pracownie komputerowe cieszą się dużym uznaniem użytkowników. W minionym roku skorzystało z nich ponad dwa tysiące razy.

Ważnym priorytetem Biblioteki w Chorzelach jest dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W każdej placówce MGBP jeden komputer przeznaczony jest do korzystania dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów, gdzie zainstalowany jest program NVDA odpowiedni dla niewidomych i słabowidzących. Osoby z problemami słuchu korzystają z pętli indukcyjnej. Udział Biblioteki w programie „Kultura bez barier” umożliwił stworzenie przyjaznej przestrzeni wyposażonej w najwyższej jakości specjalistyczny sprzęt elektroniczny dla osób niepełnosprawnych.

Dla osób z dysfunkcją wzroku oferujemy:

  1. Powiększalnik przenośny Spider 4.
  2. Komputer All-in-One Dell Optiplex
  3. Klawiatura z powiększoną czcionką.
  4. Skaner Epson Perfection V600 Photo.
  5. Program OCR Finereader 15 Corporate.
  6. Urzadzenie lektorskie ClearReader +.
  7. Czytaki i czytniki.

Dla osób z problemami w komunikacji oraz niepełnosprawnymi ruchowo:

  1. Kamera do sterowania komputerem za pomocą wzroku
  2. Oprogramowanie wspomagające komunikację:
  3. Tobii Communikatror 5,
  4. Mysz typu piłka KidTrac z gniazdami do przycisków.

Taka oferta stawia Chorzelską Bibliotekę wśród  najlepiej wyposażonych stanowisk komputerowych dla osób z niepełnosprawnościami województwa mazowieckiego. Jednym z ważnych osiągnięć biblioteki jest gromadzenie i udostępnianie archiwalnych materiałów dotyczących historii i tradycji lokalnej. Od kilku lat MGBP aktywnie współtworzy Ogólnopolską Bibliotekę Cyfrową publikując  materiały dotyczące naszego miasta i gminy. Chorzelskie Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej to 694 pliki. Materiały gromadzone w CATL, są prezentowane w formie wystaw oraz wykorzystywane przez studentów i miłośników historii naszego miasta i gminy.

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność