Tak brzmiał tytuł spotkania dyskusyjnego, który zainaugurował cykl debat z mieszkańcami miasta i gminy Chorzele na temat bliższej i dalszej przyszłości naszego samorządu. Spotkanie, które odbyło się w piątkowe popołudnie, 25 października, w auli Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych, pozwoliło spojrzeć szerzej na problemy społeczne, z którymi trzeba się mierzyć w zasadzie od dzisiaj.
 
Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich skupiła się na prezentacji zagrożeń i wyzwań dotykających naszą gminę. W części drugiej natomiast uczestnicy mogli podyskutować na temat blasków i cieni obecnego stanu gminy i aktywizacji społecznej.
Podczas części prezentacyjnej zebrani mogli zapoznać się z:
  • sytuacją demograficzną gminy – od czasów historycznych po stan dzisiejszy
  • kłopotami demograficznymi w gminie, w tym drastycznie spadającą dzietnością (spadek liczby urodzeń między 2018 (72 urodzenia) a 2023 rokiem (121 urodzeń)
  • problemami wynikającymi z dramatycznie spadającej demografii
  • koniecznością projektowania nowych narzędzi społecznych, mających pobudzać grupy do tej pory niezagospodarowane
  • szansą na aktywizację osób starszych
Wśród panelistów znaleźli się m.in. dr Anna Majdzińska z Uniwersytetu Łódzkiego, zajmująca się od lat przemianami demograficznymi, Larysa Gojło z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, koordynująca program „Dla ciebie, dla mnie, dla nas”, w którym bierze udział nasza gmina, a także Teresa Kołakowska, obecnie pracowniczka warszawskiego Muzeum Niepodległości, oddelegowana do pracy przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
 
W części drugiej uczestnicy mogli swobodnie wymienić się uwagami, jak zmieniać niekorzystne trendy demograficzne, poprawiać jakość usług społecznych, ale też jak sieciować się społecznie i aktywizować te grupy, które do tej pory pozostają bierne.
W rozmowie wzięło udział wielu spośród zaproszonych gości. Uczestnicy zgodnie wskazali, że demografia jest problemem, który tylko częściowo może rozwiązywać samorząd gminny. Z drugiej strony to do gminy należy działanie na rzecz aktywizacji mieszkańców i poprawianie jakości usług społecznych, a także inicjowanie nowych działań.
 
Zebrane uwagi, sugestie i pomysły zostaną przez nas wykorzystane do projektowania nowych działań. Zarazem jednak już podczas tego spotkania okazało się, że potrzebne będą kolejne konferencje, mające odrębnie wskazywać na konkretne rozwiązania w takich dziedzinach, jak demografia, aktywizacja senioralna, pomoc młodzieży i wsparcie dla grup defaworyzowanych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym za udział i wsparcie. W sposób szczególny dziękujemy gospodarzowi spotkania – którym był Zespół Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta, na czele z panem Patrykiem Szwejkowskim dyrektorem ZSP, który również znalazł się w gronie panelistów.
59

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność