Jesteście ciekawi co znaleźli archeolodzy podczas ostatnich badań na Łysej Górze? A może chcecie dowiedzieć się co w Chorzelach robił sam cesarz Napoleon…?
Wczoraj dotarły do nas pierwsze egzemplarze dwóch wyjątkowych publikacji, które powstały w ramach zadania „Zabezpieczenie zabytkowego zespołu osadniczo-grzebalnego Łysa Góra z wczesnej epoki żelaza wraz z budową ścieżki dydaktycznej na jego terenie” dofinansowanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- Pierwsza z nich – publikacja naukowa – pt. „Projekt badawczo-konserwatorski. Unikatowy zespół osadniczy w Chorzelach – stanowisko z okresu lateńskiego Łysa Góra” autorstwa dra Wojciecha Borkowskiego i dra Bartłomieja Kaczyńskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, czyli kierowników tegorocznych badań wykopaliskowych na Łysej Górze, to raport z sezonu 2024. Jest to zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy są ciekawi ostatnich znalezisk i chcą zgłębić temat badań prowadzonych na stanowisku, w sposób szczegółowy i profesjonalny.
- Druga popularnonaukowa publikacja, będzie idealna dla każdego kto interesuje się historią gminy Chorzele i regionu. Po tytuł „Łysa Góra pod Chorzelami – archeologiczne ślady osadnictwa na pograniczu wielu kultur” sięgnijcie koniecznie jeśli jesteście ciekawi prehistorii i historii terenu naszej gminy i regionu, fenomenu pogranicza oraz losów Chorzel w epoce napoleońskiej.
Od jutra – akurat na Mikołajki – obydwie publikacje dostępne będą do wypożyczenia w naszej Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach.
Serdecznie polecamy i zapraszamy do biblioteki!
39