Odpady – to nasze wspólne „dzieło”. Dlatego warto o tym rozmawiać w jak najszerszym gronie. I wspólnie zastanawiać się, jak rozwiązywać coraz poważniejsze problemy z ich zagospodarowywaniem.
Z tego względu Urząd Miasta i Gminy Chorzele przystąpił do projektu koordynowanego przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Najważniejszym celem tego projektu jest edukacja społeczna, która przyczynia się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów, a także wdrażanie konkretnych rozwiązań dla danego samorządu.
Od kilku miesięcy Gmina Chorzele, wraz z miastem Rydułtowy i Pruszcz Gdański, współpracuje ze Stowarzyszeniem Zero Waste. Celem tych wspólnych działań jest wypracowanie sposobów zmniejszania ilości odpadów, co przełoży się na mniejsze rachunki za śmieci samych mieszkańców. Aby jednak móc zrobić to efektywnie, potrzebna jest diagnoza każdej z gmin. I w tym celu 9 maja odbyła się seria spotkań z prezes Stowarzyszenia Zero Waste, panią Joanną Kądziołką.
Pierwsze z nich zgromadziło szerokie spektrum osób reprezentujących różne instytucje samorządowe, ale też firmy prywatne i wspólnoty mieszkaniowe działające na terenie naszej gminy. Byli także przedstawiciele placówek edukacyjnych i sami pracownicy UMiG Chorzele oraz radni miejscy. To pozwoliło poprowadzić prawie dwugodzinną dyskusję na temat edukowania mieszkańców, szukania praktycznych rozwiązań, jak zmniejszać m.in. liczbę oddawanych tekstyliów do PSZOK czy zmniejszać objętość odpadów bio.
Drugie ze spotkań zgromadziło nauczycieli ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy, jak również przedszkola i żłobka. W jego trakcie pani Joanna Kądziołka wskazała na szereg praktycznych rozwiązań dotyczących edukacji – nie tylko najmłodszych pokoleń, lecz także ich rodziców. Bez edukacji bowiem nie uda się zmniejszyć produkcji odpadów. Jeśli nie będziemy przekonani, po co to robimy – to po prostu nie zadziała.
Trzecie spotkanie zostało zorganizowane już bezpośrednio z samymi pracownikami urzędu i dotyczyło metod przekazywania informacji z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, a także zdiagnozowania problemów, które zgłaszają na co dzień mieszkańcy do Urzędu.
Bogaty dzień spotkań, konsultacji i debat jest jednak dopiero punktem wyjścia do kolejnych działań. Z zebranych propozycji i możliwych rozwiązań wybierzemy teraz kilka konkretnych działań, które do końca roku zostaną wdrożone na terenie albo całej gminy, albo wybranych jej obszarów. Będą to działania pilotażowe, mające pokazać, jak czasem proste metody mogą przyczynić się do zmniejszenia objętości oddawanych śmieci do firmy odbierającej odpady.



