We wtorek, 27 sierpnia, do Chorzel przyjechało zacne grono wizytujące nasze stanowisko archeologiczne Łysa Góra. Wśród nich znaleźli się:
▪️Bożena Żelazowska – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków,
▪️profesor Wojciech Nowakowski – znamienity archeolog, który jeszcze jako student brał udział w wykopaliskach na Łysej Górze,
▪️dr Wojciech Brzeziński – dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego,
▪️dr Wojciech Borkowski – zastępca dyrektora PMA, kierownik wykopalisk i koordynator prac na Łysej Górze,
▪️dr Bartłomiej Kaczyński – kierownik wykopalisk na Łysej Górze,
▪️Małgorzata Balcerzak oraz Joanna Celejewska – odpowiednio: kierownik oraz inspektor ds. zabytków archeologicznych ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 
Celów wizyty było kilka, ale najważniejszym było odwiedzenie Łysej Góry i wspólne zastanowienie się nad dalszym prowadzeniem badań i edukacyjnymi walorami naszego stanowiska archeologicznego.
W trakcie wizyty nasi goście mogli obejrzeć drobny ułamek znalezisk, które wydobyli archeolodzy tego lata ze stanowiska. Był to dobry przyczynek do rozmów wskazujących na wyjątkowość Łysej Góry w kontekście pradziejów ziem polskich, a nawet europejskich! Podkreślała to sama sekretarz stanu Bożena Żelazowska, która nie spodziewała się ani skali odkryć, ani wartości samego stanowiska leżącego nieopodal Chorzel. Wartość tego stanowiska przybliżył wszystkim dr Wojciech Borkowski, który mocno związany jest z Chorzelami i jest wielkim orędownikiem tego miejsca.
 
W świetle nowych badań i odkryć wiemy już, że Łysa Góra jest stanowiskiem wyjątkowym w skali kraju i Europy – z czego możemy być naprawdę dumni. Konieczne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie tego zabytkowego stanowiska – a przede wszystkim – edukacja i zwiększanie świadomości społecznej na temat jego znaczenia, jak również zasad ochrony prawnej wynikających z wpisu do rejestru zabytków.
 
O szczegółach działań archeologów będziemy informować niebawem – po zakończeniu badań, które potrwają do piątku 30 sierpnia. Zapewniamy jednak, że rzucają nowe światło na historię naszych ziem. I to jest największa wartość odkryć dokonanych w tym roku. Sama ceramika czy narzędzia nie przedstawiają wielkiej wartości materialnej, jednak wielką wartość historyczną.
 
A jeśli jesteście zainteresowani aktualnie prowadzonymi wykopaliskami, zachęcamy do odwiedzania strony ekspedycji:
225

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność