Gmina Chorzele uprzejmie informuje, iż Bank Gospodarstwa Krajowego w dniu 13 czerwca 2023 r. rozpoczął nabór wniosków w konkursie prowadzonym w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, działanie 3.01 Kredyt ekologiczny (CP2), Priorytet 3. Zazielenienie przedsiębiorstw.
Kredyt ekologiczny to dotacja dla przedsiębiorstw sektora MŚP (mikro, małe i średnie) oraz small mid-caps i mid-caps, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę (np. budynki, maszyny i urządzenia). Efektem tej modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30 proc. w porównaniu do bieżącego zużycia.
Krótki opis działania
W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków, a także zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, oraz wymianą urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.
Wsparcie publiczne stanowi premia ekologiczna – dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych, poniesionych przez beneficjenta na realizację powyższej inwestycji.
Jak i kiedy składać wniosek o dofinansowanie
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć za pośrednictwem Generatora wniosków o dofinansowanie dostępnego na stronie internetowej BGK w terminie: od 13 czerwca 2023 r. do 17 sierpnia 2023 r. godz. 16:00.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie
Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) oraz małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-cap) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap) prowadzący działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej
Obszar geograficzny
Cała Polska
Na co można otrzymać dofinansowanie
Dofinansowaniem mogą być objęte poniższe wydatki przeznaczone na realizację inwestycji ekologicznej:
- nabycie środków trwałych,
- nabycie robót i materiałów budowlanych,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
- raty z tytułu umowy leasingu,
- studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związanych z realizowanym projektem.
Ile można otrzymać dofinansowania?
Poziom dofinansowania | Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych | Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych |
Od 25% do 80% w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji. | Brak |
Równowartość 50 mln EUR |
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów oraz przeprowadzania naboru znajdują się na stronie internetowej BGK w zakładce Dokumenty.
Finansowanie
Działanie finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 2021-2027
Planowana kwota na dofinansowania to 660 mln złotych.
Szczegółowe informacje na temat naboru można znaleźć na stronie BGK –