Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przasnyszu przypomina, że każdy właściciel psa zobowiązany jest zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie warunki bytowe.

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek, jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – art. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. 2023 poz. 1580, z późn. zm.) opiekun zwierzęcia musi zapewnić mu:

  1. Schronienie – pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiając swobodną zmianę pozycji ciała.

Buda musi być w dobrym stanie technicznym, najlepiej z izolacją termiczną, bez dziur i prześwitów, wymiary należy dostosować do wielkości psa. Przy budzie oraz wokół zwierzęcia należy zachować porządek!

  1. Odpowiednią karmę i stały dostęp do wody (szczególnie w zbliżającym się okresie letnim), miski należy zabezpieczyć przed wywracaniem oraz dbać o ich czystość.
  2. Sposób utrzymywania:
  • Nie wolno trzymać czworonogów na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.
  • Powiatowy Lekarz Weterynarii zwraca uwagę na długość uwięzi, która nie może być krótsza niż 3 m! Zwierzę takie musi posiadać obrożę materiałową lub skórzaną zaopatrzoną w ogniwo obrotowe, co zapobiega skręcaniu łańcucha.
  • Zalecane jest utrzymywanie psów w osiatkowanych wybiegach lub kojcach, zapewniających adekwatną do rozmiarów zwierzęcia przestrzeń, by pupil mieścił się tam swobodnie wraz z budą.

Zwierzę może przebywać w kojcu max. 12 h, po tym czasie właściciel powinien zapewnić mu porcję ruchu, dbając o bezpieczeństwo zwierzęcia i innych ludzi.

  1. Opiekę Weterynaryjną – dbanie o zdrowie zwierzęcia należy do obowiązków właściciela, gdy zaobserwujesz u psa objawy choroby (np. osowiałość, brak apetytu, pragnienia) niezwłocznie zgłoś się z nim do lekarza weterynarii. Pamiętaj o zabezpieczeniu psa przed pasożytami, zabezpiecz go przed pchłami i kleszczami specjalną obrożą, kroplami lub tabletkami. Zwierzę powinno być także regularnie odrobaczane, aby zapobiec roznoszeniu pasożytów wewnętrznych, tj. glisty/tasiemce na innych członków gospodarstwa domowego.
  2. Zalecana jest sterylizacja/kastracja pupila w celu uniknięcia niechcianych szczeniąt/kociąt, schroniska są pełne zwierząt latami czekających na dom. Mitem jest, iż samica musi raz w życiu urodzić młode. Zabieg zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób (m.in. ropomacicza, nowotworów). Sterylizacja/kastracja jest kluczowym aspektem w walce z bezdomnością zwierząt. Urzędy Miasta oraz Gmin często oferują pomoc finansową swoim mieszkańcom na wykonanie takiego zabiegu.

Warunki w jakich utrzymywane są zwierzęta domowe są kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną, Policję, Straż Miejską oraz organizację społeczne, których statusowym celem działania jest ochrona zwierząt. Wszelkie naruszenia, w tym także niezapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków bytowych traktowane są jako znęcanie się nad zwierzętami, za które można ponieść surowe konsekwencje.

Opiekunowie psów muszą jednocześnie pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo wymaga od właściciela zaszczepienia swojego pupila przeciwko wściekliźnie. Szczepienie powinno być wykonywane w terminie 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane musi być każdego roku. Szczepień psów dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Wskazane są również szczepienia kotów, a w szczególności wychodzących.

Po co szczepimy zwierzęta przeciwko wściekliźnie? Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa! Wścieklizna jest śmiertelną chorobą wirusową zarówno dla ludzi i zwierząt, a coroczne szczepienia psów są w Polsce obowiązkowe. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

23

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność