Tegoroczne obchody z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja już tradycyjnie zgromadziły wielu mieszkańców naszej Gminy i nie tylko.

Patriotyczny przemarsz Mieszkańców wraz z władzami Miasta i Gminy Chorzele, radnymi oraz licznymi Pocztami Sztandarowymi, jednostkami OSP, Miejską Młodzieżową Orkiestrą Dętą, przedstawicielami Sołectw, Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach, Szkół, Przedszkoli, Policji, Służb Mundurowych, jednostek organizacyjnych, naszej młodzieży i harcerzy oraz wszystkich uczestników odbył się spod siedziby Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach do kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej.

Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Stanisław Dziękiewicz. Nabożeństwo uświetniła swoim pięknym brzmieniem Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chorzel.
 

Dalsza część uroczystości odbyła się na auli przy krytej pływalni w Chorzelach. Po oficjalnym powitaniu Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele wygłosiła wyjątkowe przemówienie.

Fragment przemówienia:
 
„3 Maja 1791r. parlament Polski uchwalił pierwszą w Europie Konstytucję.
Wielu znamienitych patriotów i osobistości doprowadziło, by ta oświecona myśl została zwieńczona. Towarzyszyła jej wówczas refleksja nad wydarzeniami tamtych lat, nad ustrojem państwa, nad zachowaniem wolności. Jest ona do dnia dzisiejszego naszą chlubą.
 
Obchodzimy więc dziś święto narodowej dumy. Nasz naród potrzebował i potrzebuje mocno bijącego serca dumy narodowej. Dumy, która dodaje mocy, uskrzydla do działania, daje poczucie wielkości obywatelom. Bo my Polacy chcemy być dumni, wolni i niezależni.
 
Przestrzeganie konstytucji, szanowanie to także hołd złożony przodkom, również tym wszystkim poległym bohaterom, którzy oddali życie za naszą wolność. To nasz patriotyczny obowiązek wobec siebie i przyszłych pokoleń.
 
Przestrzeganie jej gwarantuje nam zgodę i jedność narodową, tę jedność, która czyni nas silnymi i której boją się nasi wrogowie. Pamiętajmy jedność i zgoda naszego narodu to nasza siła i bezpieczeństwo.
 
Dlatego stajemy dzisiaj razem, aby zaświadczyć o naszym przywiązaniu do tych wartości, stajemy ramię w ramię , aby wyrazić wolę zachowania suwerenności , niezawisłości naszego narodu.”
 
Następnie swoim występem zachwyciły nas dzieci z PSP w Krzynowłodze Wielkiej. Uroczysta Akademia rozpoczęła się od Hymnu Polski, który z wielką powagą odśpiewali wszyscy uczestnicy spotkania. Uczniowie z dumą zaprezentowali część artystyczną poświęconą Polsce, która wzruszyła licznie przybyłych gości. Nie zabrakło pięknych słów, patriotycznych pieśni oraz tańców.
 
Burmistrz doceniła pracę społeczności szkolnej kierując podziękowania i kwiaty na ręce dyrektor Henryki Tomaszewskiej i nauczycielek: Grażyny Rogowskiej, Renaty Borkowskiej i Izabeli Anny Berg, które z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem przygotowały dzieci do występu. Mali artyści zostali docenieni owacjami oraz słodkimi upominkami od burmistrz Beaty Szczepankowskiej.
 
Była to piękna, pełna radości i dumy narodowej uroczystość, dzięki której wszyscy mieli możliwość przeżycia lekcji patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego. Z pewnością pozostanie ona na długo pamięci wszystkich obecnych.
 
Więcej zdjęć na oficjalnej stronie facebook UMiG w Chorzelach. 
 
242

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność