Burmistrz Beata Szczepankowska i Jan Maria Kłoczowski – Prezes Stowarzyszenia “Dwór i Park w Bogdanach Wielkich” serdecznie zapraszają do Bogdan Wielkich, gdzie 8 lipca o godzinie 15.00, na terenie zabytkowego Dworu i Parku odbędzie się wspaniały, plenerowy koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina.
 
Festiwal organizowany jest każdego lata, nieprzerwanie od 2017 roku. Do udziału w Chopin en Vacances zapraszani są wybitni młodzi pianiści z kraju i zza granicy. W tym roku w Bogdanach Wielkich wystąpią: Eryk Ploplis i Mateusz Tomica.
 
Wstęp wolny. Parking tuż przy miejscu koncertu.
Współorganizatorem wydarzenia z ramienia Gminy jest Urząd Miasta i Gminy oraz Ośrodek Upowszechniania Kultury.
 
Serdecznie zapraszamy!
plakat koncert chopinowski

Eryk Ploplis urodził się w 2001 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku
7 lat w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (ZPOSM) w klasie fortepianu Ramiro Sanjinesa i Tatiany Widery-Sanjines. W 2020 r. ukończył II stopień edukacji muzycznej z wyróżnieniem. Obecnie jest studentem III roku studiów instrumentalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (UMFC)
w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Karola Radziwonowicza.

Uzyskał uznanie i nagrody w następujących konkursach międzynarodowych w kraju i za granicą:

 • Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Primavera International Piano Competition” w Rydze,
 • III miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu im. Apolinarego Szeluty w Słupcy
 • wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Turznie.

  Koncertował m. in. w Zamku Królewskim w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego S1, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Żelazowej Woli.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Elżbieta Tarnawska, Wojciech Świtała, Paweł Zawadzki, Joanna Ławrynowicz – Just, Bronisława Kawalla – Ryszka czy Waldemar Wojtal.

Od wielu lat komponuje. Prawykonanie pierwszej kompozycji – Tria na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, miało miejsce w Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 r. W roku 2022 dokonał nagrań swojej Sonaty na flet i fortepian. W zakresie jego zainteresowań kompozytorskich jest zarówno muzyka klasyczna, jak i elektroniczna – w 2020 r. wydał album „Futura”.

Mateusz Tomica jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do jego ostatnich osiągnięć należą m.in.:

 • II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (I miejsca nie przyznano) oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków F. Chopina,
 • tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020r.)
 • udział w finale XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza (Łódź 2019r.)

Urodzony w 1997 roku w Katowicach, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w POSM I st. im. Stanisława Moniuszki, a następnie w POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy oraz dr Huberta Salwarowskiego. W międzyczasie uzyskał szereg nagród i wyróżnień na konkursach takich jak:

 • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców „21st Century Art.” w Wiedniu (2011),
 • III miejsce w IV Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013),
 • II miejsce w XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2014),
 • I Miejsce na Grand Prize International Music Competition (Londyn 2016r.).

Mateusz Tomica ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem adt dr hab. Magdaleny Lisak prof. AM oraz adt dr Huberta Salwarowskiego. W roku akademickim 2017/2018 podjął studia w ramach programu Erasmus w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim. Mateusz Tomica aktualnie studiuje w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Tomasza Herbuta.
Swoje umiejętności regularnie rozwija uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitne osobowości światowej pianistyki. Wśród nich można wymienić: Dimitri Bashkirov, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Wojciech Świtała, Ewa Pobłocka, Nikolai Demidenko, Piotr Anderszewski czy Janusz Olejniczak. Współpracował również z wieloma artystami takimi jak: Marek Pijarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Eckart Manke, Jacek Kraszewski, Łukasz Dyczko, Joanna Goranko oraz Apollon Musagète Quartett.

Na przestrzeni ostatnich lat Mateusz Tomica występował w Europie i na świecie w krajach takich jak: Polska, Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Austria. Spośród jego minionych koncertów możemy wyróżnić recitale podczas „Preludium” 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych oraz w Łazienkach Królewskich, Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także występy wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej oraz Śląską Orkiestrą Kameralną.

Mateusz Tomica jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Strona internetowa artysty to: www.mateusztomica.com

198

Przeszukaj stronę

Treść | Menu | Dostępność